دانلود انواع مستند به همراه متندانلود رایگان مستند آسوده بخواب کوروش

  • ۳۸۲۶

دانلود رایگان مستند آسوده بخواب کوروش

( قسمتی از تاریخ فراموش شده ایران )

 

مستند آسوده بخواب کوروش

 

تیزر مستند :

 

 

 

نام مستند : آسوده بخواب کوروش ( Rest in peace cyrus )

کارگردان : علی فراهانی

تهیه کننده : مهدی مستوفی

نویسنده :  علی رستم آبادی

گوینده : محمد هدایتی

تدوین : علی فراهانی

سال تولید : 1398

مدت : 78 دقیقه

صاحب اثر : سفیر فیلم

 

 

یا  

 

این چند مستند زیر هم خیلی جالبه حتما ببینید

 

 

 

مستند آسوده بخواب کوروش

 

مستند آسوده بخواب کوروش ، روایتی پنهان و فراموش شده از واگذاری ننگ آور بحرین به آل خلیفه و ارتباط آن با محمد رضا پهلوی می‌باشد.

در این مستند که از تصاویر بکر و فیلم های تاریخی کمیاب استفاده شده است ، سعی داشته به دلیل چرایی این تصمیم توسط محمدرضا پهلوی بپردازد.

این مستند در مدت زمان 78 دقیقه به کارگردانی علی فراهانی و حمایت سفیر فیلم در سال 98 به اکران گذاشته شده است.

اسامی برخی از مصاحبه شوندگان : سید حسن امین ، هرمیداس باوند ، پیروز مجتهدزاده ، محمد مهدی عبدخدایی و هوشنگ طالع

 

مستند آسوده بخواب کوروش

 

مختصری از مستند :

 

راویان این داستان قصه هایشان را جور دیگری روایت می‌کنند ، عده ای تراژدی میخوانند ، برخی حماسه سرایی میکنند ، این داستان رازآلود پادشاهی است که کار ناتمام 5 شاه پشت سرگذاشته را به اتمام می‌رساند ، زخمی که التیام نیافته دوباره سرباز می‌کند.

 

روایت اول :

جنگ جهانی دوم 1320 هجری شمسی

جنگ جهانی دنیا را زیر و رو کرده ، حکومت ها یک به یک سقوط میکنند و متولد میشوند ، ایران هم از این قاعده مستثنی نیست ، سیاست مداران مشغول رایزنی درباره سرنوشت این کشورند ، سبقه چند هزار ساله پادشاهی چنین حکم میکند ، همیشه پایان نمایش پادشاهی پدر با نمایش پادشاهی شاهزاده پسر همراه است.

محمدرضا 23 ساله خجالتی را به زور با کالسکه بردند مجلس و ترتیبی دادند که سوگند پادشاهی بخورد ، شاه جوان قسم میخورد که حافظ منافع ملی و تمامیت ارضی کشورش باشد ، کشوری که روسیه و انگلستان سرزمینش را میان خود تقسیم کرده اند. ارتش از هم پاشیده ، خزانه خالی است و مردم قحطی زده از حضور اشغالگران خسته اند، همه تصمیمات مهم کشور را ریش سفیدان میگیرند و کار شاه به پیگیری اخبار و روزنامه ها خلاصه شده ، البته او امیدوار است ، چشمانش به آینده دوخته شده ، روزی که در خیابان ها قدم بزند و مردم همانند ابر قدرت ها تحسینش کنند ، خبر عجیبی رشته خیالش را پاره میکند ، قدرتمندترین افراد دنیا در باغ اتابک تهران مشغول گرفتن عکس یادگاری هستند.

 

آسوده بخواب کوروش

 

شاه منتظر است تا از مهمان های ناخوانده استقبال کند اما نسبت به محمدرضا اهانت کردند و چرچیل گفت شاه ایران باید پیشش در سفارت انگلستان برود ، شاه به سفارت شوروی میرود ، ایستادن کنار ابرقدرت ها کار دشواری است حتی برای گرفتن عکس یادگاری ، چرچیل از انگلستان ، روزولت از آمریکا و استالین از شوروی ، او با ناراحتی به سفارت رفته اما در بازگشت خوشحال است در آنجا پیش بینی شده بود که شش ماه بعد از پایان جنگ ، ایران را تخلیه کنند و خسارات وارده را جبران کنند.

 

انگلیسی ها با کمی تأخیر ایران را ترک میکنند اما روس ها بازی در میاورند و حاضر به ترک ایران نیستند ، شاه میداند که روس ها دنبال امتیاز نفت شمال هستند ، آذربایجان شاهد درگیری های شدیدی میشود 80 کامیون سلاح از مرز شوروی وارد ایران میشوند ، هدف جدایی آذربایجان ایران است ، استالین خواب و خیال هایی برای ایران دیده است ، هنرمندان کمونیست برای جذب مردم به میدان می‌آیند ، رقص و آواز در خیابان های آذربایجان ، کتاب های فارسی زبان را در آتش می‌سوزانند ، شاه پیام میدهد اگر دستم را ببرند فرمان تجزیه آذربایجان را امضاء نمیکنم و دستور عزیمت ارتش را به سمت آذربایجان را صادر میکند ، بنابراین شاه این روزها به عنوان فاتح آذربایجان محبوب می‌شود.

 

آسوده بخواب کوروش

 

در این بین نامه های شکایت اهالی بحرین شاه را به فکر فرو میبرد ، صدها سال پیش خاندان آل خلیفه با کمک استعمارگران بریتانیا بر این مردم فرمانروایی میکنند ، طمع انگلیس با اکتشاف نفت در این سرزمین بیشتر نیز میشود و به همین خاطر املاک شیعیان را به تصرف حکومت در میاورد ، از ورود بحرینی هایی که شناسنامه ایرانی دارند جلوگیری حاصل می‌شود ، مردم بحرین هرشب به لب ساحل می‌آیند تا از نیروهای شاه ، اهالی بحرین که اکثراً شیعه هستند را از حکومت آل خلیفه که اهل تسنن هستند ، نجات دهد.

مردم بحرین هر روز اعتراض و راهپیمایی میکنند که باعث ترس آل خلیفه شده است ، شاه در تصمیمی جدید بحرین را استان چهاردهم ایران می‌نامد ، انگلیس به این تصمیم معترض است ، شیخ بحرین نیز بیکار نمیشیند و با سفر به عربستان به دنبال پیوستن بحرین به اتحادیه اعراب است ، عربستان نیز بحرین را به عنوان منطقه ای غیر ایرانی به رسمیت میشناسد.

 

آسوده بخواب کوروش

 

رئیس ساواک در جلسه ای محرمانه با محمدرضاشاه نقشه خود را به این صورت عنوان میکند که شاه به همراه بزرگان ساواک و ارتش به بحرین با هواپیما سفر کند تا به حکومت آل خلیفه پایان دهد ، اما شاه جلسه را ترک میکند.....

 

 

حاشیه های مستند :

1 - خسرو معتضد کارشناس و تاریخ نگار در مراسم رونمایی از این مستند عنوان کرد : خوشحالم از اینکه امثال این مستند ساخته شد و خیلی از تابو ها شکسته ولی واقعیت ماجرا چیز دیگری است ، بحرین در سال 1820 توسط انگلیس از ایران جدا شد که دوباره در طی پیمان 1334 با بغداد بعد از دوسال به ایران بازگشت و در سال 1336 به عنوان استان چهاردهم اضافه شد ، در نهایت شاه در سال 1349 با بی‌کفایتی مجدد بحرین را برای همیشه واگذار کرد.

 

خسرو معتضد

 

2 - حسین دهباشی ، مستند ساز و پژوهشگر در باب این مستند عنوان کرده است : عنوان و شروع مستند به طرز واضحی قصد تمسخر شاه و جشن های 2500 ساله شاهنشاهی را دارد ، مستند خیلی خلاصه در حدود 5 دقیقه روایت دارد و سایر موضوعات اشاره شده به موضوعات دیگر باعث شده است که داستان اصلی دیر شروع شود که ممکن است مخاطب خسته شود و تماشا را ادامه ندهد ، در بخش هایی مستند دچار تحریف و غیرمنصفانه شده است ، مثلا در هنگامی که هواپیماهای نظامی ایران برای جنگ در ویتنام اعزام میشوند ، و تصویر بعد آن شامل بمباران و عروسک و کفش بچه گانه سوخته ، مخاطب احساس عذاب وجدان میکند و حس میکند که باید برای این جنگ و کشته های آن از مردم ویتنام عذرخواهی کند ، در صورتی که حتی یک پرواز شناسایی با هواپیماهای ایرانی انجام نشده است ، چه برسد به بمباران ، بلکه فقط برای نمایش سیاسی آمریکا این اقدام صورت گرفته است ، در مجموع مستند ساز با استفاده درست از تصاویر آرشیوی کمیاب ، اثری قابل قبول ساخته است.

 

 

2 - علی فراهانی ، کارگردان مستند در نشست خبری عنوان کرد : هیچ کدام از مستند سازان ، تا به امروز به این موضوع نپرداخته اند ، از طرفی رسانه های آن زمان با همسویی با شاه ، واگذاری بحرین را بی ارزش جلوه داده اند و می‌گفتند نفت و الماس بحرین تمام شده است ، پس بهتر که از ایران جدا شد.

 

 

 

نقد مستند :

1 - یکی از نقات قوت مستند ، استفاده از تصاویر بکر واقعی آرشیوی می‌باشد که سعی کرده است روایتی منصفانه داشته باشد.

2 - مستند ساز با روایت ماجرای آذربایجان و نقش شاه در آزادی آن ، به نوعی تمامی مخاطبان را تا نیمه مستند جذب کند ، و بعد از جذب از نیمه دوم مستند با بیان مقاصد و اهداف مستند ، به نوعی خوراک خود را به مخاطب القاء کند که این نشان از هنر بالای کارگردان دارد.

3 - در بیان تاریخچه جدایی بحرین از ایران به عمد کوتاهی صورت گرفته است ، زیرا جدایی بحرین از ایران از 150 سال پیش صورت گرفته بود ، زیرا ایران در این منطقه در طی این سال ها حتی حضور نظامی نداشته است ، و به نوعی شاه تمام این مدت به اشتباه لاف مالک بودن بحرین را زده است ، پس جدایی غیر رسمی از خیلی قبل تر صورت گرفته بود.

 

آسوده بخواب کوروش

 

 

برای تایپ خلاصه مستند و آپلود عکس ها زمان زیادی گذاشته شده است لذا لطفا در صورت استفاده از این مطلب ، نام منبع و لینک (سایت سیمابان) را استفاده فرمایید

 

  • سلام خدمت شما ، مستند بسیار خوبی بود ، ممنون از مدیر سایت

  • مستند بسیار خوبی بود با استفاده درست از تصاویر آرشیو کمتر دیده شده و روایت غالبا منصفانه. فقط یک حفره بسیار عمیق و چشم ناپوشیدنی توضیح و پوشش داده نشده، مسئله ای که دکترمعتضد بدرستی اشاره کرد، مسئله شروع مناقشه و و طی روند 130 ساله ای که این زخم در دوره محمدرضا پهلوی سرباز میکنه. مستند به گونه ای ساخته شده که مخاطب رو به قضاوت منصفانه دعوت میکنه، درحالیکه به این مسئله بسیار مهم اشاره ای نمیکنه.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی